teslimatx3

Yumurta Zirveye Taşındı

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) tarafından 5 -8 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da; yumurta sektörünün geleceğini paydaşları ile beraber tasarlamak, yeni gelişmeleri paylaşmak ve sektörde düşünce birlikteliğini oluşturmak üzere düzenlenen 2. Yumurta Zirvesi’ne ilgi büyüktü.

Zirveye değişik illerden çok sayıda yumurta üreticisinin yanı sıra, sektöre yem, aşı-ilaç, civciv, viol gibi girdileri sağlayan firmaların temsilcileri, kanatlı sektörüne hizmet sunan veteriner hekimler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetici ve uzmanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yumurtayı girdi olarak kullanan gıda sektörü temsilcileri ve akademisyenler de katıldı.

Zirvede dünyada ve Türkiye’deki yumurta üretimi ve ticareti, sürü sağlığı, doğru antibiyotik kullanımı, atık yönetimi, kanatlı beslenmesinde yenilikçi yaklaşımlar, yumurtanın bilinen ve bilinmeyen yönleri ve küresel bir tehdit olan kuş gribi başta olmak üzere birçok konu, yerli ve yabancı uzmanlar tarafından ele alındı, yumurta sektörünün sorunları kadın üreticiler tarafından tartışıldı. Zirvede ayrıca tavuk dışkısını nasıl atık olmaktan çıkarırız, yumurta kabuğundan nasıl katma değer yaratabiliriz, yumurta nasıl marka yapılır sorularına cevap arandı.

Haber linki için tıklayınız.