arkim-basında-biz-gıda teknolojisi

Yumurta kabuğundan yüzde yüz doğal gıda koruyucusu

İTÜ Çekirdek girişimcilerinden, Arkim Kimyevi Maddeler Şirket Müdürü Elif Güngör Reis, dünyada ilk kez yumurta kabuğundan doğal gıda koruyucu üretmeyi başardı. Mevcut pazarda ithal gıda koruyucuların ve doğal olmayan ürünlerin kullanılması nedeniyle, Reis’in girişimi yerli üretim açısından da büyük önem taşıyor.

TÜ Çekirdek girişimcilerinden Elif Güngör Reis, dünyada ilk kez yumurta kabuğundan doğal gıda koruyucu üretmeyi başardı.

Mutfakta her gün kullanılıp çöpe atılan ve çevre kirliliğine yol açan yumurta kabuklarını, kimyasal gıda koruyucuları gibi zararlı etkileri olmayan doğal bir gıda koruyucu antibakteriyel üreterek değerlendirmeyi hedefleyen Reis, kalsiyum karbonattan oluşan yumurta kabuğunun, bu içeriği ile ilaçtan kozmetiğe kadar geniş bir kullanım alanı bulunduğunu söylüyor. Yumurta kabuğu ile düşük maliyetli ve etkili bir doğal gıda koruyucu üretilerek, 11 milyon dolarlık ithal gıda koruyucusu pazarına da alternatif bir ürün sunmak istediğini dile getiren Reis, sektör açısından büyük çığır açacak bu başarılı projesinin detaylarını Gıda Teknolojisi ile paylaştı.
Haber linki için tıklayınız.