arkim-dogal-koruyucusu-üretildi

İlk Doğal Gıda Koruyucusu Üretildi

İTÜ Çekirdek girişimcilerinden Elif Güngör, ürettiği doğal gıda koruyucusu ile Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu gıda kimyasalları alanına girmeye hazırlanıyor.

Bu gıda koruyucusunun bir ilk olma özelliği daha…
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan girişimcilere yönelik platformu İTÜ Çekirdek ‘in girişimcilerinden Elif Güngör, yumurta kabuğundan doğal koruyucusu üretti.

Güngör: “Ürünü, yumurta kabuğuna hiçbir kimyasal eklemeden elde ediyoruz. Türkiye’de ve dünyada ilk. Ürünümüz doğal, hiçbir yan etkisi yok. Sadece koruma özelliği var. İçine katıldığı ürünü 2 yıl koruyabiliyor” dedi.

Güngör yaptığı açıklamada, katkı maddeleri alım satım işi yaptığı sırada Japonya’da istiridye kabuğundan yapılan doğal bir antibakteriyel Yumurta kabuğu denemelerinde çok başarılı olduklarını ve patent başvurusunda bulunduklarını dile getiren Güngör, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim programından 100 bin liralık bir hibe kazandığını, kurduğu firmayla Ar-Ge sürecinin başladığını ifade etti.

Güngör, proje sonucunda doğal antibakteriyeli elde ettiğini belirterek, “Bunu için saflaştırma imkanı vardı. İkinci projeyi de bunun için TÜBİTAK’a verdik. Geçen yıl mayısta İTÜ Çekirdek’te üçüncü oldum. Şimdi ufak çaplı üretimim var” dedi.

Türkiye’nin kimyasallarında dışa bağımlı olduğunu ve 11 milyon dolarlık ithalatı bulunduğunu aktaran Güngör, ürününe ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ürünü, yumurta kabuğuna hiçbir kimyasal eklemeden elde ediyoruz. Türkiye’de ve dünyada ilk. Yumurta kabuğu tamamen yıkanıyor, temizleniyor. Ardından ön yakma yapıyor ve öğütüyoruz. Sonra çok yüksek sıcaklıklarda uzun süre pişiriyoruz. Hiçbir şekilde element bulaşmaması gerekiyor. O nedenle çok pahalı bir sistemle çalışıyoruz. Süt ürünleri, salça, reçel grubu, şekerleme grubu, unlu mamuller, et ürünleri, bulyon gibi toz grubu, çiğ köfte sektörlerinde kullanılabilir. Üretici direkt ürünün içine atarak kullanabiliyor. Yaklaşık 10 firmada Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Bunlardan 2’si onaylandı.”

Haber linki için tıklayınız.